Slovakia Genealogy Research Strategies
Home Strategy Place Names Churches Census History Culture
TOOLBOX Contents Settlements Maps FHL Resources Military Correspondence
Library Search Dukla Pass        

 

Survey of Slovakia (Christian) Church Records (cirkevena matrika)

Held by the Mormon's Family History Library (FHL)

as of May 9, 2007

FHL Resources | Holdings | Holding Updates | Keyword Search

FHL Catalog (offsite) | FHL FAQ (offsite)

This is an extraction of record titles which contain the term "cirkevena matrika" for Christian records, or "matrika" for Jewish records.  The village describes the main parish, in most cases.  Not all affiliated parishes may be listed.

If you are looking for your village and don't see it listed, check for nearby villages.  The detailed index description contains most, but not all names of subsidiary villages.  A simpler method is to use the "keyword" search method in the FHL catalog. 

 

Begin  End Denomination Village District or Main Parish
1736 1895  Evanjelická Ábelová  Lučenec 
1696 1938  Rímsko-katolícka Abrahamovce-Pikovce  Levoča 
1831 1900  Grécko-katolícka Andrejová  Bardejov 
1822 1896  Rímsko-katolícka Ardanovce  Hlohovec 
1783 1930  Evanjelická Ašakerť  Nitra 
1840 1896  Rímsko-katolícka Ašakerť  Nitra 
1729 1898  Rímsko-katolícka Babiná  Krupina 
1791 1923  Evanjelická Babiná  Krupina 
1783 1929  Reformovaná Bačka  Chlumec Kráľovský 
1786 1852  Rímsko-katolícka Bacúrov  Zvolen 
1829 1952  Evanjelická Badan  Banská Štiavnica 
1725 1909  Rímsko-katolícka Badín  Banská Bystrica 
1860 1926  Evanjelická Badín  Banská Bystrica 
1827 1920  Rímsko-katolícka Bajč  Stará Ďala 
1798 1897  Rímsko-katolícka Bajerov  Prešov 
1825 1910  Grécko-katolícka Bajerovce  Sabinov 
1872 1888  Rímsko-katolícka Bajka  Želiezovce 
1830 1944  Rímsko-katolícka Bajtava  Parkan 
1700 1895  Rímsko-katolícka Bánovce nad Bebravou  Bánovce nad Bebravou 
1797 1927  Reformovaná Bánovce nad Ondavou  Michalovce 
1787 1948  Rímsko-katolícka Bánovská Kesa  Nové Zámky 
1688 1895  Rímsko-katolícka Banská Belá  Banská Štiavnica 
1628 1909  Rímsko-katolícka Banská Bystrica  Banská Bystrica 
1743 1901  Evanjelická Banská Bystrica  Banská Bystrica 
1727 1931  Rímsko-katolícka Banská Hodruša  Banská Štiavnica 
1593 1938  Evanjelická Banská Štiavnica  Banská Štiavnica 
1627 1907  Rímsko-katolícka Banská Štiavnica  Banská Štiavnica 
1817 1943  Grécko-katolícka Banské  Vranovnad Topľou 
1788 1897  Rímsko-katolícka Banský Studenec  Žiar nad Hronom 
1773 1950  Reformovaná Barca  Košice vonkov 
1788 1896  Rímsko-katolícka Barca  Košice 
1789 1907  Rímsko-katolícka Barca  Tornaľa 
1671 1951  Rímsko-katolícka Bardejov  Bardejov 
1592 1945  Evanjelická Bardejovm nemecko-maďarský  Bardejov 
1783 1866  Rímsko-katolícka Bart  Parkan 
1710 1895  Evanjelická Batizovce  Poprad 
1844 1937  Rímsko-katolícka Batizovce  Poprad 
1741 1910  Rímsko-katolícka Bátorove Kesy  Parkan 
1786 1896  Evanjelická Bátorove Kesy  Parkan 
1625? 1901  Rímsko-katolícka Bátovce  Levice 
1784 1903  Evanjelická Bátvce  Levice 
1819 1935  Grécko-katolícka Becherov  Bardejov 
1707 1878  Reformovaná Behynce  Nitra 
1788 1899  Rímsko-katolícka Belá  Žilina 
1753 1906  Grécko-katolícka Beloveža  Bardejov 
1836 1927  Evanjelická Beluj  Banská Štiavnica 
1675 1896  Rímsko-katolícka Beluša  Ilava 
1791 1896  Grécko-katolícka Belža  Košicevonkov 
1786 1896  Rímsko-katolícka Beňuš  Breznonad Hronom 
1733 1898  Rímsko-katolícka Beša  Vráble 
1818 1879  Reformovaná Beša  Veľké Kapušany 
1830 1937  Rímsko-katolícka Bešeňov  Vráble 
1827 1947  Evanjelická Betliar  Rožňava 
1789 1916  Grécko-katolícka Bežovce  Sobrance 
1884 1942  Reformovaná Bežovce  Sobrance 
1737 1921  Reformovaná Bidovce  Košice vonkov 
1646 1895  Rímsko-katolícka Bijacovce  Levoča 
1785 1912  Rímsko-katolícka Biskupice  Lučenec 
1832 1896  Grécko-katolícka Blatné Revištia  Sobrance 
1785 1929  Evanjelická Blatnica  Turčianský Svatý Martin 
1812 1899  Grécko-katolícka Blažov  Sabinov 
1713 1888  Rímsko-katolícka Bobot  Bánovce nad Bebravou 
1788 1895  Rímsko-katolícka Bobrov  Námestovo 
1696 1901  Rímsko-katolícka Bobrovec  Liptovský Svetý Mikuláš 
1783 1925  Reformovaná Boďa  Komárno 
1823 1923  Grécko-katolícka Bodružal  Stropkov 
1728 1899  Reformovaná Bohdanovce  Košice vonkov 
1717 1897  Evanjelická Bohunice  Levice 
1720? 1892  Rímsko-katolícka Bojná  Topolčany 
1668 1912  Rímsko-katolícka Bojnice  Prievidza 
1819 1897  Grécko-katolícka Bokša  Stropkov 
1777 1897  Rímsko-katolícka Bolʹ  Kráľovský Chlumec 
1700 1896  Rímsko-katolícka Bolešov  Púchov 
1794 1894  Rímsko-katolícka Boľkovice  Lučenec 
1748 1896  Rímsko-katolícka Bôrka  Rožňava 
1786 1900  Reformovaná Bôrka  Rožnava 
1794 1910  Grécko-katolícka Borov  Medzilaborce 
1753 1900  Reformovaná Bory  Levice 
1691 1913  Rímsko-katolícka Bošáca  Trenčín 
1691 1922  Rímsko-katolícka Bošany  Topoľčany 
1719 1930  Rímsko-katolícka Botʹany  Kráľovský Chlumec 
1787 1897  Evanjelická Brádno  Rimavská Sobota 
1704 1945  Rímsko-katolícka Branč  Nitra 
1752 1902  Rímsko-katolícka Brehov  Humenné 
1784 1851  Rímsko-katolícka Brehy  Nova Baňa 
1787 1895  Rímsko-katolícka Brestov  Prešov 
1792 1904  Reformovaná Bretka  Tornaľa 
1682 1934  Rímsko-katolícka Brezany  Prievidza 
1773 1917  Reformovaná Brezina  Trebišov 
1826 1897  Grécko-katolícka Brezina  Trebišov 
1776 1905  Rímsko-katolícka Breznička  Lučenec 
1656 1951  Rímsko-katolícka Brezno  Brezno 
1784 1937  Evanjelická Brezno  Brezno 
1840 1902  Rímsko-katolícka Brezov  Giraltovce 
1733 1910  Rímsko-katolícka Brezová pod Bradlom  Myjava 
1783 1949  Evanjelická Brezová pod Bradlom  Myjava 
1838 1927  Rímsko-katolícka Brezovica nad Torysou  Sabinov 
1788 1896  Rímsko-katolícka Brezovička  Sabinov 
1788 1909  Rímsko-katolícka Brodno  Kysucké Nové Mesto 
1831 1946  Grécko-katolícka Brušnica  Stropkov 
1724 1896  Rímsko-katolícka Brutovce  Levoča 
1773 1943  Reformovaná Brzotín  Rožňava 
1754 1914  Rímsko-katolícka Bučany  Hlohovec 
1788 1885  Rímsko-katolícka Budča  Zvolen 
1735 1907  Evanjelická Budikovany  Ri mavská Sobota 
1747 1899  Rímsko-katolícka Budimír  Košice 
1847 1904  Evanjelická Budiná  Lučenec 
1850 1937  Rímsko-katolícka Budkovce  Michalovce 
1787 1951  Rímsko-katolícka Bušince  Lučenec 
1673 1899  Rímsko-katolícka Bušovce  Kežmarok 
1741 1896  Rímsko-katolícka Buzica  Moldavanad Bodvou 
1787 1919  Reformovaná Buzica  Moldava nad Bodvou 
1788 1904  Reformovaná Byster  Košice vonkov 
1787 1945  Rímsko-katolícka Bystričany  Prievidza 
1788 1897  Rímsko-katolícka Bytčica  Žilina 
1787 1895  Rímsko-katolícka Bziny  Dol Kubin 
1686 1871  Rímsko-katolícka Bzovík  Krupina 
1882 1899  Grécko-katolícka Cabov  Vranov nad Topľou 
1749 1869  Rímsko-katolícka Čabradský Vrbovok  Krupina 
1742 1909  Rímsko-katolícka Čadca  Čadca 
1721 1896  Rímsko-katolícka Čajkov  Levice 
1800 1896  Reformovaná Čaňa  Košice 
1857 1928  Grécko-katolícka Čarno  Bardejov 
1639 1922  Rímsko-katolícka Častá  Modra 
1865 1901  Rímsko-katolícka Čavoj  Prievidza 
1755 1890  Rímsko-katolícka Čebovce  Modrý Kameň 
1788 1897  Rímsko-katolícka Čečejovce  Moldava nad Bodvou 
1800 1899  Reformovaná Čečejovce  Moldava nad Bodvou 
1788 1903  Rímsko-katolícka Cech  Prievidza 
1772 1896  Rímsko-katolícka Cejkov  Trebišov 
1773 1896  Grécko-katolícka Cejkov  Trebišov 
1784 1869  Evanjelická Čelovce  Modrý Kameň 
1812 1948  Grécko-katolícka Čeľovce  Trebišov 
1819 1895  Grécko-katolícka Čemerné  Vranov nad Topl'ou 
1713 1896  Evanjelická Čerenčany  Rimavská Sobota 
1727 1897  Rímsko-katolícka Čermany  Nitra 
1752 1949  Grécko-katolícka Cernina  Stropkov 
1854 1938  Reformovaná Černochov  Chlumec 
1735 1871  Evanjelická Cerovo  Krupina 
1819 1926  Grécko-katolícka Čertižné  Medzilaborce 
1839 1903  Rímsko-katolícka Červená Skala  Brezno nad Hronom 
1788 1922  Rímsko-katolícka Červenica  Prešov 
1788 1925  Rímsko-katolícka Červený Kameň  Púchov 
1784 1926  Evanjelická České Brezovo  Rimavská Sobota 
1870 1902  Grécko-katolícka Cestice  Moldava nad Bodvou 
1772  Reformovaná Cestice  Moldava nad Bodvou 
1787 1878  Rímsko-katolícka Chlebnice  Dolń Kubín 
1779 1949  Rímsko-katolícka Chmelnica  L'ubovňa Stará 
1766 1895  Evanjelická Chmelʹov  Giraltovce 
1756 1908  Grécko-katolícka Chmelʹová  Bardejov 
1724 1895  Evanjelická Chmelʹovec  Prešov 
1753 1895  Evanjelická Chminianske Jakubovany  Prešov 
1792 1903  Grécko-katolícka Choňkovce  Sobrance 
1760 1945  Grécko-katolícka Chorváty  Košice 
1740 1897  Rímsko-katolícka Chrast' nad Hornádom  Ves Spišská Nová 
1698 1929  Rímsko-katolícka Chrenovec  Prievidza 
1784 1897  Evanjelická Chyžné  Revúca 
1771 1856  Reformovaná Čičarovce  Vel'ké Kapušany 
1781 1876  Rímsko-katolícka Čičarovce  Veľké Kapušany 
1789 1886  Grécko-katolícka Čičarovce  Veľké Kapušany 
1787 1903  Grécko-katolícka Čičava  Vranov nad Topl'ou 
1788 1918  Rímsko-katolícka Čičmany  Žilina 
1785 1947  Evanjelická Čierna Lehota  Rožňava 
1796 1917  Rímsko-katolícka Čierne  Čadca 
1787 1896  Rímsko-katolícka Čierny Balog  Brezno nad Hronom 
1781 1948  Grécko-katolícka Cigel'ka  Bardejov 
1787 1879  Rímsko-katolícka Čimhová  Dolní Kubín 
1769 1949  Evanjelická Cinobaňa  Lučenec 
1753 1950  Grécko-katolícka Čirč  Sabinov 
1815 1896  Rímsko-katolícka Čoltovo  Gemerská Horka 
1882 1895  Grécko-katolícka Čukalovce  Snina 
1703 1950  Rímsko-katolícka Čúz  St Ďala 
1844 1952  Grécko-katolícka Ďačov  Sabinov 
1731 1870  Evanjelická Dačov Lom  Krupina 
1780 1933  Grécko-katolícka Davidov  Vranov nad Topľou 
1686 1948  Rímsko-katolícka Debrađ  Moldavanad Bodvou 
1787 1930  Rímsko-katolícka Dedinka  Vráble 
1732 1895  Rímsko-katolícka Demandice  Krupina 
1697 1894  Rímsko-katolícka Detva  Zvolen 
1763 1886  Rímsko-katolícka Detvianska Huta  Zvolen 
1786 1871  Evanjelická Devičie  Krupina 
1713 1895  Rímsko-katolícka Dežerice  Bánovce nad Bebravou 
1613 1875  Rímsko-katolícka Diakovce  Bánovce nad Bebravou 
1696 1896  Rímsko-katolícka Diviaky nad Nitricou  Prievidza 
1686 1928  Rímsko-katolícka Divín  Lučenec 
1771 1898  Rímsko-katolícka Divina  Žilina 
1787 1869  Rímsko-katolícka Dlhá nad Váhom  Šaľa 
1805 1925  Rímsko-katolícka Dlhé nad Cirochou  Snina 
1717 1905  Rímsko-katolícka Dlhé Pole  Veľká Bytča 
1795 1905  Grécko-katolícka Dobrá  Kráľovský Chlumec 
1764 1923  Rímsko-katolícka Dobrá nad Ondavou  Vranov nad Topl'ou 
1688 1903  Rímsko-katolícka Dobrá Niva  Zvolen 
1766 1861  Evanjelická Dobrá Niva  Zvolen 
1806 1896  Evanjelická Dobroč  Lučenec 
1626 1944  Evanjelická Dobšina  Rožňava 
1746 1923  Rímsko-katolícka Dobšina  Rožňava 
1865 1897  Rímsko-katolícka Dohňany  Púchov 
1756 1895  Rímsko-katolícka Dolná Maríková  Považská Bystrica 
1789 1897  Rímsko-katolícka Dolná Tižina  Žilina 
1642 1913  Rímsko-katolícka Dolné Mesto - Nitra  Nitra 
1741 1947  Evanjelická Dolní Almáš  Levice 
1800 1869  Rímsko-katolícka Dolní Badín  Krupina 
1811 1909  Rímsko-katolícka Dolní Ohaj  Vráble 
1725 1915  Rímsko-katolícka Dolní Pial  Vráble 
1655 1895  Evanjelická Dolní Prandorf  Levice 
1783 1896  Reformovaná Dolní Síleš  Nové Zámky 
1881 1945  Reformovaná Dolnia Seč  Levice 
1717 1895  Rímsko-katolícka Dolnia Streda nad Váhom  Galanta 
1811 1899  Evanjelická Dolnia Strehová  Modrý Kameň 
1815 1897  Evanjelická Dolnia Strehová  Modrý Kameň 
1789 1899  Rímsko-katolícka Dolnie Krškany  Nitra 
1825 1935  Rímsko-katolícka Dolnie Lelovce  Prievidza 
1712 1800  Rímsko-katolícka Dolnie Motešice  Bánovce nad Bebravou 
1689 1901  Rímsko-katolícka Dolnie Plachtince  Modrý Kameň 
1728 1951  Evanjelická Dolnie Príbelce  Modrý Kameň 
1729 1871  Rímsko-katolícka Dolnie Rykynčice  Krupina 
1703 1940  Rímsko-katolícka Dolnie Semerovce  Krupina 
1719 1869  Rímsko-katolícka Dolnie Slažany  Zlaté Moravce 
1732 1890  Rímsko-katolícka Dolnie Strháry  Modrý Kameň 
1787 1943  Evanjelická Dolnie Strháry  Modrý Kameň 
1690 1952  Rímsko-katolícka Dolný Hričov  Žilina 
1672 1898  Rímsko-katolícka Dolný Kubín  Dolný Kubín 
1784 1897  Evanjelická Dolný Kubín  DolnýKubín 
1670 1894  Rímsko-katolícka Domaniža  Považská Bystrica 
1722 1940  Rímsko-katolícka Doní Ďúrad  Vráble 
1797 1897  Rímsko-katolícka Donovaly  Ružomberok 
1694 1912  Rímsko-katolícka Dovalovo  Liptovský Svetý Mikuláš 
1793 1878  Reformovaná Drahňov  Michalovce 
1797 1944  Reformovaná Drahňov  Michalovce 
1729 1900  Rímsko-katolícka Dražkovce  Turč Sv Martin 
1788 1929  Rímsko-katolícka Dražovce  Nitra 
1697 1871  Evanjelická Drážovce  Krupina 
1698 1895  Evanjelická Drienčany  Rimavská Sobota 
1846 1896  Grécko-katolícka Drienica  Sabinov 
1743 1896  Rímsko-katolícka Drienov  Prešov 
1859 1895  Rímsko-katolícka Drienovec  Košice 
1728 1869  Evanjelická Drienovo  Krupina 
1756 1896  Rímsko-katolícka Držkovce  Tornaľa 
1667 1910  Rímsko-katolícka Dubnica nad Váhom  Ilava 
1822 1942  Rímsko-katolícka Dubovec  Feledince 
1717 1895  Rímsko-katolícka Dubovica  Sabinov 
1756 1904  Grécko-katolícka Dúbravka  Michalovce 
1673 1950  Rímsko-katolícka Dunajská Streda  Dunajská Streda 
1788 1925  Rímsko-katolícka Duplín  Stropkov 
1847 1939  Grécko-katolícka Durďoš  Giraltovce 
1801 1952  Reformovaná Durkov  Košice 
1805 1896  Grécko-katolícka Dvorianky  Trebišov 
1799 1871  Evanjelická Dvorníky  Krupina 
1714 1899  Rímsko-katolícka Dvory nad Žitavou  Stará Ďala 
1787 1895  Rímsko-katolícka Ebed  Parkan 
1804 1895  Reformovaná Ekel  Komárno 
1817 1907  Rímsko-katolícka Ekel  Komárno 
1788 1951  Rímsko-katolícka Fačkov  Žilina 
1786 1922  Grécko-katolícka Falkušovce  Michalovce 
1783 1895  Evanjelická Farkašd  Šaľa 
1783 1866  Evanjelická Farkašd,  Šaľa 
1809 1878  Rímsko-katolícka Farkašd,  Šaľa 
1787 1902  Rímsko-katolícka Farnád  Parkan 
1824 1955  Reformovaná Farnád  Parkan 
1827 1898  Evanjelická Farský úrad Veľký Kazimír  Trebišov 
1769 1909  Evanjelická Fedvernek  Želiezovce 
1788 1894  Rímsko-katolícka Fedýmeš  Šahy 
1768 1925  Rímsko-katolícka Feledince  Feledince 
1700 1915  Rímsko-katolícka Fiľakovo  Lučenec 
1788 1896  Rímsko-katolícka Fričovce  Prešov 
1819 1895  Grécko-katolícka Fulianka  Prešov 
1695 1896  Rímsko-katolícka Gaboltov  Bardejov 
1773 1873  Rímsko-katolícka Galša  Lučenec 
1761 1895  Evanjelická Garansek  Banská Bystrica 
1695 1888  Rímsko-katolícka Gelnica  Gelnica 
1783 1896  Evanjelická Gelnica  Gelnica 
1730 1896  Evanjelická Gemer  Tornaľa 
1792 1916  Reformovaná Gemerská Horka  Tornaľa 
1805 1908  Evanjelická Gemerská Panita  Tornaľa 
1769 1895  Grécko-katolícka Geraltov  Sabinov 
1828 1898  Evanjelická Giraltovce  Giraltovce 
1624 1952  Rímsko-katolícka Gňazdá  Ľubovňa Stará 
1786 1863  Reformovaná Gortva  Feledince 
1787 1897  Rímsko-katolícka Habovka  Dolný Kubín 
1894 1896  Grécko-katolícka Habura  Medzilaborce 
1806 1930  Grécko-katolícka Hačava  Moldava nad Bodvou 
1674 1896  Rímsko-katolícka Háj  Turčiansky Sv Martin 
1820 1923  Evanjelická Háj  Turčiansky SvMartin 
1692 1906  Rímsko-katolícka Hájniky  Zvolen 
1788 1895  Rímsko-katolícka Haligovce  Spišská Stará Ves 
1714 1952  Rímsko-katolícka Haniska  Košice 
1788 1899  Rímsko-katolícka Hankovce  Giraltovce 
1853 1926  Rímsko-katolícka Hanušovce nad Toplʹau  Giraltovce 
1810 1896  Evanjelická Hanušovce nad Toplʹou  Giraltovce 
1789 1897  Rímsko-katolícka Harichovce  Levoča 
1748 1897  Reformovaná Harmac  Feledince 
1826 1952  Grécko-katolícka Havaj  Medzilaborce 
1806 1924  Grécko-katolícka Hažin  Michalovce 
1750 1921  Rímsko-katolícka Hažlín  Bardejov 
1750 1945  Grécko-katolícka Helcmanovce  Gelnica 
1736 1909  Rímsko-katolícka Helpa  Brezno nad Hronom 
1772 1896  Rímsko-katolícka Hermanovce  Sabinov 
1856 1897  Rímsko-katolícka Hertník  Bardejov 
1895 1906  Rímsko-katolícka Hidvég  Šahy 
1787 1893  Rímsko-katolícka Hladovka  Dolný Kubín 
1798 1905  Rímsko-katolícka Hliník nad Hronom  Nová Baňa 
1852 1940  Grécko-katolícka Hlinné  Vranov nad Topľou 
1834 1916  Grécko-katolícka Hlivištia  Sobrance 
1662 1871  Rímsko-katolícka Hlohovec  Hlohovec 
1780 1897  Rímsko-katolícka Hnilčík  Spišská Nová Ves 
1765 1951  Rímsko-katolícka Hnilec  Spišska Nová Ves 
1743 1896  Evanjelická Hnúšťa  Rimavská Sobota 
1743 1896  Evanjelická Hnúšťa  Rimavská Sobota 
1830 1896  Rímsko-katolícka Hnúšťa  Rimavská Sobota 
1758 1902  Rímsko-katolícka Hodejov  Feledince 
1812 1895  Evanjelická Hodrusá  Banská Štiavnica 
1768 1897  Rímsko-katolícka Holumnica  Kežmarok 
1808 1906  Evanjelická Holumnica  Kežmarok 
1693 1895  Rímsko-katolícka Hontianske  Tekovské Trsťany
1702 1869  Evanjelická Hontianske Tesáry  Krupina 
1825 1923  Rímsko-katolícka Horná Mariková  Považská Bystrica 
1831 1896  Rímsko-katolícka Horná Poruba  Považská Bystrica 
1783 1896  Evanjelická Horné Jaseno  TurčSv Martin 
1714 1901  Rímsko-katolícka Horné Kočkovce  Púchov 
1777 1905  Rímsko-katolícka Horní Kamenec  Prievidza 
1787 1944  Rímsko-katolícka Horní Síleš  Nové Zámky 
1755 1885  Rímsko-katolícka Horni Tisovnik  Modrý Kameň 
1777 1935  Rímsko-katolícka Hornia Lehota  Brezno nad Hronom 
1784 1927  Evanjelická Hornia Lehota  Brezno nad Hronom 
1696 1938  Rímsko-katolícka Hornia Mičiná  Banská Bystrica 
1737 1777  Rímsko-katolícka Hornia Mičiná  Banská Bystrica 
1720 1936  Rímsko-katolícka Hornie Lefantovce  Nitra 
1726 1876  Evanjelická Hornie Rykynčice  Krupina 
1719 1800  Rímsko-katolícka Hornie Vašardice  Hlohovec 
1789 1900  Rímsko-katolícka Horný Vadičov Kysucké Nové Mesto 
1761 1896  Rímsko-katolícka Hostice  Feledince 
1787 1931  Reformovaná Hosťovce  Moldava nad Bodvou 
1861 1905  Grécko-katolícka Hostovice  Snina 
1870 1895  Grécko-katolícka Hrabovčik  Stropkov 
1789 1897  Rímsko-katolícka Hrabovec  Medzilaborce 
1830 1898  Grécko-katolícka Hrabské  Bardejov 
1703 1903  Rímsko-katolícka Hrabušice  Ves Spišská Nová 
1713 1923  Evanjelická Hrachovo  Rimavská Sobota 
1841 1910  Grécko-katolícka Hradisko  Sabinov 
1820 1905  Rímsko-katolícka Hranovnica  Poprad 
1787 1897  Rímsko-katolícka Hrboltová  Ružomberok 
1759 1910  Reformovaná Hrčeľ  Trebišov 
1770 1940  Reformovaná Hrhov  Moldava nad Bodvou 
1788 1927  Rímsko-katolícka Hrhov  Moldava nad Bodvou 
1788 1940  Rímsko-katolícka Hrnčiarovce  Nitra 
1838 1947  Rímsko-katolícka Hrubov  Medzilaborce 
1783 1895  Reformovaná Hrušov  Moldava nad Bodvou 
1787 1947  Evanjelická Hrušovo  Rimavská Sobota 
1788 1928  Rímsko-katolícka Hruštín  Námestovo 
1690 1929  Rímsko-katolícka Hubošovce  Sabinov 
1787 1949  Rímsko-katolícka Hubová  Ružomberok 
1757 1900  Reformovaná Hucin  Revúca 
1860 1897  Rímsko-katolícka Hucin  Revúca 
1768 1946  Grécko-katolícka Humenné  Humenné 
1802 1911  Rímsko-katolícka Humenné  Humenné 
1871 1907  Reformovaná Humenné  Humenné 
1871 1895  Grécko-katolícka Humenský Rokytov  Humenné 
1675 1899  Rímsko-katolícka Huncovce  Kežmarok 
1787 1896  Rímsko-katolícka Huty  Liptovský Svetý Mikuláš 
1675 1923  Rímsko-katolícka Hybe  Liptovský Svetý Mikuláš 
1731 1896  Evanjelická Hybe  Liptovský Svetý Mikuláš 
1799 1903  Rímsko-katolícka Hýľov  Košice 
1673 1934  Rímsko-katolícka Ilava  Ilava 
1787 1895  Rímsko-katolícka Imeľ  Stará Ďala 
1811 1898  Grécko-katolícka Iňačovce  Michalovce 
1819 1937  Reformovaná Iňačovce  Michalovce 
1763 1895  Rímsko-katolícka Ireg  Nitra 
1781 1902  Evanjelická Istebné  Dolní Kubín 
1715 1896  Evanjelická Ivančiná  Turčianský Sv Martin 
1722 1907  Rímsko-katolícka Iža  Stará Ďala 
1689 1899  Rímsko-katolícka Jablonov nad Turnou  Moldava nad Bodvou 
1830 1895  Reformovaná Jablonov nad Turnou  Moldava nad Bodvou 
1716 1934  Rímsko-katolícka Jaklovce  Gelnica 
1772 1918  Grécko-katolícka Jakubany  L'ubovňa Stará 
1723 1906  Rímsko-katolícka Jakubov  Malacky 
1701 1949  Rímsko-katolícka Janíkovce  Nitra 
1793 1895  Rímsko-katolícka Jankovce  Humenné 
1688 1908  Rímsko-katolícka Jánok  Moldava nad Bodvou 
1789 1929  Grécko-katolícka Jarabina  L'ubovňa Stará 
1750 1896  Rímsko-katolícka Jarovnice  Sabinov 
1713 1896  Rímsko-katolícka Jasenica  Námestovo 
1880 1920  Grécko-katolícka Jasenov  Sobrance 
1679 1942  Rímsko-katolícka Jasov  Moldava nad Bodvou 
1816 1896  Reformovaná Jastrabie  Trebišov 
1750 1904  Rímsko-katolícka Jedľové Kostolany  Zlaté Moravce 
1674 1931  Rímsko-katolícka Jelšava  Revúca 
1783 1897  Evanjelická Jelšava  Revúca 
1800 1914  Evanjelická Jelšavská Teplica  Revúca 
1789 1918  Rímsko-katolícka Jenkovce  Sobrance 
1844 1897  Reformovaná Jenkovce  Sobrance 
1837 1952  Evanjelická Jesenová  Dolní Kubín 
1767 1914  Grécko-katolícka Jovsa  Sobrance 
1734 1914  Evanjelická Kalinovo  Lučenec 
1726 1896  Rímsko-katolícka Kálna  Levice 
1820 1911  Grécko-katolícka Kalná Roztoka  Snina 
1790 1898  Reformovaná Kálnica  Levice 
1758 1907  Evanjelická Kameňany  Revúca 
1724 1937  Rímsko-katolícka Kamendín  Parkan 
1776 1899  Rímsko-katolícka Kamenica  Sabinov 
1735 1920  Rímsko-katolícka Kamenné Kosihy  Modrý Kameň 
1720 1895  Rímsko-katolícka Kamenný Most  Kralupy nad Vltavou 
1789 1924  Grécko-katolícka Kamienka  L'ubovňa Stará 
1711 1951  Reformovaná Kamoča  Komárno 
1822 1926  Rímsko-katolícka Kapušany  Prešov 
1788 1897  Rímsko-katolícka Kavečany  Košice 
1755 1930  Rímsko-katolícka Kecerovské Pekľany  Košice 
1843 1895  Rímsko-katolícka Kechnec  Košice 
1824 1901  Grécko-katolícka Kečkovce  Stropkov 
1789 1895  Rímsko-katolícka Kendice  Prešov 
1792 1899  Rímsko-katolícka Kepežd  Šaľa 
1763 1949  Rímsko-katolícka Keszegfalva  Komárno 
1784 1953  Reformovaná Keť  Parkan 
1601 1944  Evanjelická Kežmarok  Kežmarok 
1674 1940  Rímsko-katolícka Kežmarok  Kežmarok 
1785 1911  Rímsko-katolícka Kľače  Žilina 
1805 1925  Evanjelická Kladzany  Vranov nad Toplʹou 
1758 1896  Rímsko-katolícka Kľak  Nová Baňa 
1653 1895  Rímsko-katolícka Kláštor pod Znievom  Turč Sv Martin 
1825 1898  Grécko-katolícka Klenov  Prešov 
1842 1900  Grécko-katolícka Klenová  Snina 
1706 1919  Rímsko-katolícka Klíž  Topoľčany 
1809 1922  Grécko-katolícka Klokočov  Sobrance 
1722 1918  Rímsko-katolícka Kluknava  Gelnica 
1744 1952  Evanjelická Kobeliarovo  Rožňava 
1868 1895  Rímsko-katolícka Köbölkút  Parkan 
1862 1933  Grécko-katolícka Kobylnice  Giraltovce 
1755 1900  Rímsko-katolícka Kobyly  Bardejov 
1785 1942  Evanjelická Koceľovce  Kožňava 
1727 1896  Grécko-katolícka Kojšov  Gelnica 
1803 1896  Rímsko-katolícka Kokava nad Rimavicou  Rimavská Sobota 
1788 1895  Rímsko-katolícka Kokošovce  Prešov 
1743 1921  Rímsko-katolícka Kolačkov  L'ubovňa Stará 
1788 1912  Rímsko-katolícka Kolárovice  Bytča 
1824 1924  Grécko-katolícka Kolonica  Snina 
1620 1916  Rímsko-katolícka Komárno  Komárno 
1783 1908  Evanjelická Komárno  Komárno 
1829 1895  Reformovaná Komárno  Komárno 
1712 1924  Rímsko-katolícka Komjatice  Nové Zámky 
1710 1933  Rímsko-katolícka Komjatná  Ružomberok 
1750 1915  Rímsko-katolícka Konská  Žilina 
1795 1923  Rímsko-katolícka Kopčany  Michalovce 
1848 1908  Rímsko-katolícka Koprivnica  Giraltovce 
1834 1902  Grécko-katolícka Koromlʹa  Sobrance 
1869 1895  Grécko-katolícka Korunková  Stropkov 
1750 1896  Rímsko-katolícka Košeca  Ilava 
1587 1901  Evanjelická Košice  Košice 
1653 1898  Rímsko-katolícka Košice  Košice 
1737 1916  Reformovaná Košice  Košice 
1749 1950  Evanjelická Košice  Košice 
1851 1943  Grécko-katolícka Košice  Košice 
1750 1896  Rímsko-katolícka Košická Belá  Košice 
1824 1896  Rímsko-katolícka Košická NováVes  Košice 
1789 1948  Rímsko-katolícka Košická Polianka  Košice 
1734 1896  Rímsko-katolícka Košické Olšany  Košice 
1788 1914  Grécko-katolícka Košiský Klečenov  Košice 
1727 1896  Rímsko-katolícka Kostoľany nad Hornádom  Košice 
1789 1949  Rímsko-katolícka Kotešová  Veľká Bytča 
1776 1897  Rímsko-katolícka Kračúnovce  Giraltovce 
1862 1895  Grécko-katolícka Krajná Bystrá Stropkov 
1784 1898  Evanjelická Kráľova Lehota  Liptovský Svetý Mikuláš 
1819 1898  Grécko-katolícka Kráľovce  Košice 
1751 1896  Rímsko-katolícka Kráľovský Chlumec  Kráľovský Chlumec 
1787 1952  Reformovaná Kráľovský Chlumec  Kráľovský Chlumec 
1725 1923  Rímsko-katolícka Krásna nad Hornádom  Košice 
1788 1896  Rímsko-katolícka Krásno nad Kysucou  Kysucké Nové Mesto 
1686 1895  Rímsko-katolícka Krásnohorské Podhradie  Rožňava 
1775 1945  Grécko-katolícka Krásny Brod  Medzilaborce 
1802 1903  Grécko-katolícka Krášok  Michalovce 
1788 1906  Grécko-katolícka Kremná  L'ubovňa Stará 
1666 1891  Evanjelická Kremnica  Kremnica 
1674 1889  Rímsko-katolícka Kremnica  Kremnica 
1794 1887  Reformovaná Krišovská Liesková  Veľké Kapušany 
1855 1898  Rímsko-katolícka Krivá  Dolný Kubín 
1746 1929  Rímsko-katolícka Krivany  Sabinov 
1792 1895  Rímsko-katolícka Križovany  Prešov 
1642 1938  Rímsko-katolícka Krompachy  Gelnica 
1784 1897  Evanjelická Krompachy  Gelnica 
1614 1887  Rímsko-katolícka Krupina  Krupina 
1783 1867  Evanjelická Krupina  Krupina 
1787 1920  Rímsko-katolícka Krušetnica  Námestovo 
1715 1898  Rímsko-katolícka Krušovce  Topoľčany 
1819 1895  Grécko-katolícka Kružlov  Bardejov 
1742 1952  Evanjelická Kuková  Giraltovce 
1787 1911  Reformovaná Kunova Teplica  Rožňava 
1714 1895  Rímsko-katolícka Kurima  Giraltovce 
1827 1934  Grécko-katolícka Kurov  Bardejov 
1760 1949  Rímsko-katolícka Kvačany  Liptovský Svetý Mikuláš 
1815 1952  Grécko-katolícka Kyjov  Sabinov 
1666 1896  Rímsko-katolícka Kysucké Nové Mesto  Kysucké Nové Mesto 
1713 1901  Rímsko-katolícka Ladice  Zlaté Moravce 
1768 1904  Reformovaná Ladmovce  Kraľovský Chlumec 
1793 1950  Grécko-katolícka Ladomirová  Stropkov 
1875 1898  Grécko-katolícka Laškovce  Michalovce 
1787 1937  Grécko-katolícka Lastomír  Michalovce 
1787 1924  Reformovaná Lastomír  Michalovce 
1800 1873  Reformovaná Lastovce  Trebišov 
1849 1903  Rímsko-katolícka Lastovce  Trebišov 
1852 1936  Grécko-katolícka Lastovce  Trebišov 
1789 1909  Rímsko-katolícka Lazany  Prievidza 
1786 1896  Evanjelická Lazy pod Makytou  Púchov 
1789 1898  Rímsko-katolícka Lazy pod Makytou  Púchov 
1766 1927  Rímsko-katolícka Lechnica  Ves Spišská Stará 
1714 1896  Rímsko-katolícka Lednica  Púchov 
1788 1896  Rímsko-katolícka Lednické Rovne  Púchov 
1873 1896  Grécko-katolícka Legnava  Stara Lʹubovňa 
1792 1897  Grécko-katolícka Lekárovce  Užhorod 
1719 1899  Rímsko-katolícka Leles  Kráľovský Chlumec 
1792 1899  Rímsko-katolícka Lenartov  Bardejov 
1742 1896  Rímsko-katolícka Lendák  Kežmarok 
1749 1897  Rímsko-katolícka Lesnica  Ves Spišska Stará 
1786 1910  Evanjelická Leštiny  Dolní Kubín 
1760 1927  Rímsko-katolícka Letanovce  Ves Spišská Nová 
1697 1896  Reformovaná Levice  Levice 
1845 1898  Evanjelická Levice  Levice 
1789 1839  Evanjelická Levkeška  Tornaľa 
1625 1946  Evanjelická Levoča  Levoča 
1674 1947  Rímsko-katolícka Levoča  Levoča 
1787 1898  Rímsko-katolícka Licince  Revúca 
1808 1864  Reformovaná Liesková  Velʹké Kapušany 
1763 1931  Rímsko-katolícka Lieskovec  Humenné 
1725 1925  Rímsko-katolícka Lietava  Žilina 
1884 1897  Rímsko-katolícka Likavka  Ružomberok 
1748 1896  Rímsko-katolícka Lipany  Prešov 
1732 1895  Rímsko-katolícka Lipovník  Rožňava 
1729 1895  Rímsko-katolícka Liptovksý Ondrej  Liptovský Svetý Mikuláš 
1787 1939  Rímsko-katolícka Liptovská Lúžna  Ružomberok 
1764 1918  Rímsko-katolícka Liptovská Mara  Liptovský Svetý Mikuláš 
1752 1896  Rímsko-katolícka Liptovská Osada  Ružemberok 
1859 1897  Evanjelická Liptovská Porúbka  Liptovský Svetý Mikuláš 
1783 1924  Evanjelická Liptovská Sielnica  Liptovský Svetý Mikuláš 
1750 1896  Rímsko-katolícka Liptovská Teplá  Ružomberok 
1766 1942  Rímsko-katolícka Liptovská Teplička  Liptovský Svetý Mikuláš 
1725 1896  Rímsko-katolícka Liptovské Kľačany  Liptovský Svetý Mikuláš